Grzybice

Grzybica drobnozarodnikowa jest to wysoce zakaźna grzybica skóry głowy owłosionej i skóry gładkiej u dzieci - choroba coraz częściej spotykana w Polsce (wcześniej głównie w Stanach Zjednoczonych)

Grzybica międzypalcowa to najczęstsza odmiana grzybicznego zakażenia skóry, jej powodem są najczęściej grzyby chorobotwórcze z rodzaju Trichophyton lub Epidermophyton.

Grzybica obrębna pachwin jest schorzeniem skóry charakteryzujące się ograniczonym ogniskiem zapalnym a także licznymi wykwitami grudkowymi, pęcherzykowymi, nadżerkami i strupami.

Grzybica paznokci to zakażenie paznokci przez grzyby Trichophyton, Epidermophyton, Candida. Infekcje te można zaobserwować poprzez wygląd paznokci - stają się żółte lub brunatnawe, łamliwe, ulegają pobruzdowaniu, pogrubieniu, wykruszaniu.
Kandydoza (drożdżyca) paznokci różni się wyraźnym stanem zapalnym wałów paznokciowych oraz częstym zajęciem płytki od strony jej bocznych powierzchni.

Grzybica stóp - stopy to miejsce możnaby pwiedzieć ulubione przez grzybice, toteż grzybica stóp jest najczęstszą infekcją w tej grupie. Jej przyczyną są grzyby Trichophyton lub Epidermophyton.
Grzybice stóp dzieli się na 3 podstawowe odmiany:
międzypalcową
potnicową
złuszczającą
Zakażenia można nabawić się poprzez kontakt bezpośredni lub przez używanie wspólnego obuwia, ręczników...

Grzybica strzygąca, najczęściej występująca w naszym kraju grzybica skóry głowy owłosionej, nie owłosionej oraz paznokci, wywołana przez różne grzyby z grupy Trichophyton. Zakażenie może nastąpić od chorego człowieka, zwierzęcia.
Grzybica ta występuje w odmianach - głębokiej i powierzchownej.

Grzybica pochwy i sromu, stan zapalny pochwy i sromu wywołany zakażeniem drożdżakami (kandydoza).